Taniec House, podobnie jak to ma miejsce w większości stylów z rodziny street dance, w swojej genezie był tańcem socjalnym, powstałym w latach ’70, ale jego rozkwit nastąpił w latach ’80 wraz z rozwojem muzyki house. Za jego główny początkowo ośrodek uznaje się Chicago. Termin określa styl tańca ulicznego, będącego najbardziej tanecznym i najbardziej „freestyle’owym” ze wszystkich.

House narodził się w klubach tanecznych(Warehouse to jeden z takich znaczących dla historii House-u klubów, od którego wzięło się określenie House), gdzie spotykali się zawodowi tancerze rożnych stylów, wymyślając kroki i sekwencje, bazujące na ich pierwotnych technikach. Kroki te jednak wykonywane były swobodnie, ze znaczną pracą korpusu, często też celowo zupełnie przeciwnie niż ich twórcy wykonywali je na próbach w zawodowych teatrach. Stąd w tańcu House wiele naleciałości z tańców latynoskich, stepowania, hip-hopu czy jazzu.

bannertrampki-przezroczysty

Taniec House możemy zaliczyć do grupy tańców ulicznych, tak jak i wszystkie style hip-hopowe (video dance, hip-hop freestyle, locking, krumping, break dance itp), jednak w House to muzyka steruje ruchami ciała tancerza, podczas gdy np. w hip-hopie to tancerz ściśle dopasowuje swoje ciało do rytmu muzyki. Stąd też House daje większe możliwości improwizacyjne, nakładając ramy jedynie na pracę nóg (tzw. footwork). Jest to taniec kojarzący się z energią, ekspresją i wielokulturowością. Przez ostatnie 25 lat, taniec house miał charakter undergroundowy, o czym świadczył jego własny język, muzyka, ruchy i kultura.

Zajęcia z House podzielone są względem poznawania większości charakterystycznych ruchów i kroków (jacking, który polega na poruszaniu tułowia do przodu i do tyłu w charakterystycznym falującym ruchu, stomping, shuffles, skating, lofting, itp.) czemu odpowiadają krótkie choreografie z ich wykorzystaniem, a ich opanowanie i właściwy feeling stanowią istotę nauki tego stylu. House to styl dający ogromne możliwości improwizacji, inspirujący się ciągle innymi stylami takimi jak afro, top rocking czerpiąc z nich ruchy i przekształcając na charakterystyczny dla siebie feeling. Na zajęciach poznacie nie tylko feeling i groove, ale także historię i genezę tego tańca i muzyki, która stała się przyczyną jego powstania.

Zajęcia house pozwolą poprawić Twoją kondycję oraz koordynację ruchową, a przy tym sprawią wiele radości. Rytmiczność, ekspresja i indywidualny charakter tańca house, oparty na fundamentach techniki contemporary odznacza się dużą czułością na muzykę, jej rytm oraz energię.