Pierwszy raz poważnie zainteresowano się tym stylem w związku z pojawieniem się grupy tanecznej „Dancing Machine”, której założycielem był Jeffa Kutash. W 1978 roku wraz powstaniem „Soul Train Dance Studio”, także jeden z członków tego zespołu Tyrone Proctor został instruktorem stylu, który potocznie nazwał waacking. Zaczynał ewoluować wraz z powstaniem kolejnych zespołów stworzonych przez Proctora np: Outrageous Waack Dancers Group. Niebawem zespół stał się znany nie tylko w Stanach, ale także Japonii i Kanadzie.

Także Gwiazdy muzyczne zaczęły poszukiwać inspiracji dla swoich choreografii. Popularny ówcześnie lockers Adolfo „ Shabby Doo” Quinones zaproponował współpracę Madonnie, która zachwycona wackingiem, postanowiła wykorzystać go w jednym ze swoich teledysków. Tak powstał legendarny Vogue, który nadał nowy sens temu stylowi. Wacking przybrał zatem nową formę zwaną voguing’iem.

Wackin wywodzi się z lockingu, określany, także jako punking.
W latach 70 królował w środowiskach undergroundowych klubów gejowskich, potem przeniósł się na salony dzięki takim gwiazdom,
jak Madonna czy New Kids on the Block”, a dziś obecny w klubach oraz szkołach tańca.

Kobiece ruchy, ekspresja i emocje, wysokie obcasy i eksponowanie sylwetki , to właśnie kilka składowych, które tworzą niesamowite taneczne show.