Przedstawiciele tej muzyki to: Sean Paul, Yellowman, Nicodemus Ninjaman, Peter Metro, Cutty Ranks, SupaaCat, MadCobra, Sister Carol, Sister Nancy, Lady Saw, Shabba Ranks, Sizzla Kalonji, Vybz Kartel, Shaggy, Anthony B, Bounty Killer, Buju Banton, Beenie Man, Collie Buddz, Brick & Lace czy Elephant Man.

Niektóre popularne figury dancehallowe:

*summer bounce
*log on
*air force one
*down di flag
*thunder clap
*lighting

Dancehall (czyt. denshal) – taniec i gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, powstały pod koniec lat 60. z klasycznego reggae. Dancehall Ojczyzną Dancehall’u w sensie zarówno muzycznym, jak i tanecznym jest słoneczny kraj o nazwie Jamajka. Styl ten powstał w końcu lat 70-tych i wyewoluował z muzyki reggae, jednak jest od niej o wiele szybszy i żywszy, a DJ-e (odpowiednicy MC w hip-hopie) „nawijają” do cyfrowych podkładów zwanych riddimami, granych przez selektorów. Gorący taniec w rytm tej muzyki to grinding. Dancehall można określić mianem tańca imprezowego i mimo iż z pozoru wydaje się on opierać jedynie shake-i to tak naprawdę istnieje kilkaset kroków, które posiadają swoje nazwy i określony sposób wykonywania.

bannerbuty

To właśnie na Jamajce powstało tak unikalne połączenie tańca i muzyki – powstają piosenki poświęcone jednemu tylko krokowi, czy takie, gdzie w tekście piosenki pojawia się ich kilkanaście. Utwory muzyczne do których tańczy się dancehall zawierają w swojej nawoływania do wykonywania określonych kroków w czystej formie generując określony ruch.
Większość kroków powstaje w sposób spontaniczny stąd ciężko wskazać określonych twórców poszczególnych ruchów i określony sposób wykonywania, w dużej mierze bardziej chodzi o oddanie idei danego kroku przy zachowaniu właściwej pracy ciała.

 

Mimo iż ten styl taneczny kojarzony jest głównie z kobietami to twórcami większości kroków są jednak mężczyźni.
W dancehallu bardzo ważne jest pozytywne nastawienie i energia – można zaryzykować stwierdzenie, że te dwa czynniki są ważniejsze od wiedzy i umiejętności technicznych. Istotę wielu kroków trzeba przekazać we własnym stylu (tzw. attitude), ale nie zapominać o technice.

Ze względu na to, że kroki dancehallowe zwykle powstają raczej spontanicznie na jamajskich imprezach (często cyklicznych np. Passa Passa), czasem ciężko stwierdzić, kto pierwszy dany krok wymyślił i jaka to była konkretnie wersja – przynajmniej dla nas Europejczyków. W Internecie można spotkać wiele odmian właściwie każdego kroku – ważne jest, aby oddać jego ideę, a szczegóły ruchu ciała mogą (wręcz powinny) być dyktowane inwencją tancerza.